Divoký losos na talíři: keta nebo gorbuša?
Divoké lososy pro vás lovíme v čistých vodách u pobřeží Aljašky, kde se vyskytují nejčastěji dva druhy této ryby – keta a gorbuša. V chuti i barvě jsou rozdíly jen minimální, přesto mají oba svá specifika.
Lovná sezóna divokých lososů je poměrně krátká, pouze od června do září. Díky šokovému zmražení je tedy možné dopřát si je kdykoli během roku. V nabídce značky Mylord najdete filety z divokého lososa s kůží a porce z filetů a pod značkou Mylord Premium můžete ochutnat porce z filetů divokého lososa keta.
Velikost a vzhled
Keta (také známý jako chum salmon) má dlouhé štíhlé tělo, je obvykle větší, s váhou dospělé ryby od 3,0 do 8,0 kg. Oproti tomu gorbuša označovaný jako pink salmon je menší, váhově mezi 1,5 až 3 kg a s výrazným hrbem za hlavou.
Gorbuša má maso světlejší, růžové, zatímco keta tmavší, červenější. Přičemž odstín se může lišit v závislosti na stravě, kterou ryby během své cesty oceánem konzumují, jejich věku a životní fázi při ulovení. Nicméně barevná škála je důležitá hlavně pro komerční specifikace produktů, kde se definuje očekávaná barva masa od světle růžové až po tmavě červenou.
Rozmnožování a rybolov
Populace gorbuši je početnější, protože ryba se pravidelně každé dva roky rozmnožuje. Zatímco cyklus kety je variabilní a může trvat i 3-5 let, než se ryby rozhodnou vrátit do svých domovských řek. Z toho důvodu je výlov gorbuši dvakrát až pětkrát větší než výlov kety a tato skutečnost se pak odráží v ceně.
Oba druhy lososů jsou loveny hlavně u ústí řek
Kulinářské využití
Divoký losos je obecně méně tučný než farmový, protože ryba má dostatek pohybu. Druh keta je považován za kvalitnější rybu s vyšším obsahem tuku, což přináší chuťově bohatší filety. Gorbuša s nižším obsahem tuku má jemnější texturu masa. Obě varianty jsou však chuťově výrazné, plné a šťavnaté. Filety jsou vhodné jak na grilování, tak pečení v troubě či dušení v páře.
Více o divokém lososovi se dočtete v našem dalším článku.