Proč se krevety loví za úplňku
Víte, jakou roli hraje úplněk při výlovu krevet a kolik tun těchto korýšů přivezeme ročně z Vietnamu do Čech?
Vietnam je jedním z předních producentů krevet. Krevety typu vannamei a black tyger zde kupujeme od různých dodavatelů, nicméně všichni naši dodavatelé musí splňovat určitá kritéria, např. nepoužívat antibiotika, krmit stravou založenou na přírodních složkách. V případě, že naši obchodní partneři požadují ASC certifikaci pro udržitelný chov, jsme schopni ji doložit, protože veškeré námi kupované krevety tyto parametry splňují. Kromě toho spolupracujeme výhradně s farmáři, kteří mají vlastní líheň, protože díky tomu mají celý proces chovu pod kontrolou.
Osobní návštěva Vietnamu
Do Vietnamu se čas od času vypravíme osobně, abychom se přesvědčili, v jakých podmínkách krevety žijí a zpracovávají. Průvodcem a tlumočníkem v jedné osobě je náš agent, který pro nás zajišťuje výběr dodavatelů a kontrolu kvality. Díky němu tak odpadá jazyková bariéra, na kterou jinak ve Vietnamu narazíte velmi často.
Provozy na zpracování krevet jsou tu na velmi vysoké úrovni a při jejich návštěvě nás pokaždé překvapí, jak striktně zde dbají na dodržování hygienických pravidel. Najdeme si i čas na oběd v místních kantýnách, kde se stravují všichni zaměstnanci. Ke krevetám podávají ovoce jako mango či ananas a hodně zeleniny. Výtečné jsou jejich krevetové polévky. Tam, kde zpracovávají tuňáky, připravují žaludky z tuňáka se zeleninou a rýží.
Popisek: Prodej tuňáků v přístavu. V místní kantýně můžete ochutnat vařený žaludek tuňáka
Chov krevet v nádržích a jezírkách
Krevety vannamei se chovají v nádržích na pobřeží a akvadukty se do nich přivádí mořská voda. Krevety zde žijí tak dlouho, dokud přirozeně nedorostou, tedy žádné urychlování růstu. Mohou to být 2 měsíce, ale i půl roku v závislosti na požadovanou velikost krevet.
Popisek: V pobřežních nádržích s mořskou vodou žijí krevety 2 až 6 měsíců
Oproti tomu krevety typu black tyger se chovají v přírodních jezírkách. Ty se nacházejí v místech, kde řeka vtéká do moře, protože farmáři využívají příliv a odliv. Při úplňku se stavidla jezírek otevřou a krevety, které již dorostly do potřebné velikosti, se vydají na cestu s proudem za svitem měsíce. Jejich cesta končí již méně romanticky hned pod stavidly v sítích. Krevety, které ještě nejsou zralé na cestu, změnu proudu nevnímají a zůstávají nadále v jezírku.
Ruční zpracování krevet
Po výlovu se krevety třídí nejprve podle velikosti a následně podle způsobu dalšího zpracování. Vše probíhá ručně. Krevety, které se zpracovávají jako syrové, se musí vyloupat a odstranit střívko. Následuje kontrola prosvícením, aby se odhalili případní parazité či zbytky střívka. Zkontrolované krevety míří do mrazicího tunelu, kde dojde ke glazování a následně k šokovému zmražení.
Popisek: Než se krevety zmrazí, musí se prosvítit, např. aby se odhalila přítomnost parazitů
Popisek: Krevety se zpracovávají ručně za dodržování přísných hygienických podmínek
Krevety určené k tepelnému zpracování se krátce blanšírují a pak rychle zchladí, tím jsou ztráty cenných živin jen minimální.
Z Vietnamu do Mikulova
Z Vietnamu dovážíme krevety již jako hotový výrobek, který z Mikulova distribuujeme do maloobchodního prodeje. V průměru dovážíme 2 kontejnery krevet měsíčně, za rok 2023 to bylo ca 300 tun.
TIP: Dostali jste chuť na krevety? Vyzkoušejte osvěžují zeleninový salát s krevetami podle garden.and.kitchen.